Máme toho spoustu :-)

Transition

“Těší mě, že se mohu podílet na pomoci někomu, kdo to potřebuje a že jsem součástí něčeho, co má smysl,” říká Andrea Parisová, která je administrátorkou naší dárcovské aplikace. Sama ví, jaké to je, když člověk někdy potřebuje pomoc. Je totiž na vozíčku.

Handicap totiž neznamená, že člověk není práceschopný, i proto máme program Transition, který se na zaměstnávání lidí s handicapem nebo zdravotními omezeními zaměřuje. Každý rok například vypisuje rozvojový program Pět statečných, nabízející lidem s OZP rozvojové a odborné kurzy a také měsíční stáž v České spořitelně.

Výrobkem k práci

Protože víme, že pro lidi s handicapem je těžké získat pracovní uplatnění, podporujeme chráněné dílny, které jim práci nabízí. A chceme, aby o nich věděli i ostatní, proto jsme vytvořili Katalog dobrých věcí, kde je najdete roztříděné po kategoriích i krajích. Udělejte radost sobě či svým blízkým a podpořte zakoupením výrobků chráněných dílen lidi s handicapem.

 

Transition

Zajímá nás zaujetí a pracovitost našich zaměstnanců, tělesný handicapem pro nás není překážkou. Podporujeme dobrou bezbariérnost.

Nabízíme řadu pracovních míst pro lidi s handicapem. Snažíme se pracoviště danému postižení přizpůsobit a připravit člověka například i formou stáže. Zájemců ale není tolik, často se na pozici bojí přihlásit. I proto jsme zahájili program Pět statečných. Od roku 2013, absolvovalo je v různých bězích 14 účastníků a 4 u nás získali zaměstnání (nicméně ne všichni u nás stále pracují). V roce 2015 jsme měli 91 OZP pracovníků, další část je náhradní plnění.

Stáží a kurzů je hodně, ale jsou jednostranně zaměřené, naučí vás třeba programovat, ale jinak je jim jedno, kdo vlastně jste. Jsem takový desetibojař, dokážu si poradit s různými disciplínami, ale necítím se v žádné přeborníkem, takže mi tenhle program hodně sedl. Stáž jsem si vybíral tak, abych získané zkušenosti mohl dál uplatnit, nemá smysl někam přijít, omrknout to a pak zase odejít, protože to vlastně nechcete dělat.” Jakub Jančík po absolvování stáže získal trvalé místo v Testerském centru ČS.

Rozvojový program je určen pro zájemce z řad OZP mimo ČS, kteří by si rádi vyzkoušeli práci v bance. Jeho rozvojová část trvá 2 měsíce a má zvýšit znalosti účastníků v různých oblastech (IT dovednosti, prezentační a komunikační dovednosti, příprava na pohovor, apod.). Po ní následuje možnost měsíční stáže v různých odděleních banky. Ti nejšikovnější mohou získat trvalé pracovní uplatnění pro nás.

Náhradní plnění
Ač se na zaměstnávání zdravotně postižených zaměřujeme, víme, že máme před sebou ještě kus práce k minimálně 4% počtu OZP ze všech zaměstnanců. Proto přistupujeme k nákupům služeb/produktů, které vznikly za pomoci zdravotně postižených lidí. Ke spolupráci je přednostně vybírán dodavatel zaměstnávající více než 50 % OZP, který přímo vyrábí produkt nebo poskytuje služby, které během roku potřebujeme nakoupit. Nákup v režimu náhradního plnění je v celé FSČS poměrně stabilní a pohybuje se kolem 50 milionů korun ročně. Pozitivní je navíc zvyšující trend nákupu od společností s minimálně 50 % OZP.

Created by studio loudmark