Máme toho spoustu :-)

Dobré myšlenky nepatří do šuplíku

Studenti
Pátek 10. Únor 2017

Pokud máte nápad, jak podnikat nebo jakkoli zlepšit svět okolo sebe, nenechávejte si to pro sebe. Podělte se o dobré myšlenky s přáteli a nebo taky s Českou spořitelnou. Bláznivá idea? Ani ne, banka inovativní nápady podporuje nejen vlastními projekty, ale je také partnerem celé řady soutěží, které můžou nastartovat vaše podnikání, a většina z nich právě teď přijímá přihlášky. 

Na některých vysokých školách fungují inkubátory nebo akcelerátory. Většinou vám poskytnou zázemí, mentoring a koučink zkušených expertů, pomůžou vám s byznys plánem a leckdy i se sháněním investora. Spořitelna je partnerem xPortu VŠE, Point One ČZU a ICUK Ústí nad Labem. V Praze pak banka podporuje soutěžní klání mezi inkubátory United Incubators Contest - loni v něm uspěl třeba projekt Palíto, který se věnuje pěstování extrémně pálivých chilli papriček a jejich následnému zpracování do chilli omáček a ostatních chilli produktů. Uspěl i Sens Food, který vytváří mouku a další potraviny z cvrčků, a projekt Damgaard, který nabízí osobní elektrárnu na biomasu (a cílí na americké a ruské trhy).

Do 19. března 2017 si neváhejte podat přihlášku do Rozjezdů, soutěže pro začínající podnikatele, kterou realizuje T-Mobile. V prvním kole vás bude hodnotit porota kraje, ve kterém podnikáte. Pokud uspějete, máte šanci získat odměnu a služby v celkové výši až 600 000 Kč v celostátním kole. Loni například v hlasování veřejnosti zvítězila Zuzana Kubíčková s nápadem kavárny Moje dílna, v níž se můžete naučit něco vytvářet a zároveň si pochutnat na domácím koláči a kávě. 
Do 30. dubna 2017 můžete svůj podnikatelský nápad nebo projekt přihlásit do soutěže Podnikavá hlava, kterou vypisuje Univerzita Palackého v Olomouci. Nejlepším z mladých podnikatelů se loni stal Tomáš Bednář s projektem TELP, který nabízí efektivní nástroje lektorům cizích jazyků.

Ani spasit svět není problém
Pokud máte nápad, jak podnikatelskou cestou řešit některý ze společenských problémů, právě teď je čas jej přihlásit do mezinárodní soutěže Social Impact Award (SIA). Šestý ročník tohoto akcelerátoru se otevírá na začátku března 2017. Možná znáte některé z jeho vítězů - třeba projekt Pragulic, který nejen v Praze dává práci lidem bez domova a nabízí služby netradičních průvodců po městě. Holky, které stojí za projektem Czechitas, jsou zase přesvědčené, že do oblasti IT patří více žen. Proto jim poskytují technické vzdělání a snaží se je k práci v IT motivovat. Další z vítězů SIA zase úspěšně provozuje v několika městech bike-sharing - třeba jste už jejich růžová kola a koloběžky Rekola sami využili. Jiní zase prorazili se zdravou verzí fastfoodu, pod značkou JAPU tak seženete rychlou svačinu nebo oběd. Finalisté českého kola SIA získají několikaměsíční podporu odborníků a tři vítězové si odnášejí finanční odměnu 2 000 EUR.
Kromě zmíněných soutěží a akcelerátorů podporuje Česká spořitelna i podnikatelské aktivity neziskových organizací. Spolu s organizací Impact HUB pro ně vytvořila speciální akcelerátor Impact First. Pokud v některé neziskovce působíte, neváhej ji přihlásit do 26. února 2017. Mezi úspěšné absolventy několikaměsíční podpory patří třeba sociální podnik Aranžérie, který vytváří květinové dekorace na zakázku. Zaměstnává lidi s epilepsií, kterým jejich diagnóza omezuje možnosti najít si zaměstnání, nebere jim ale schopnost pracovat.

 

Fotogalerie

Sdílet

Komentáře

Created by studio loudmark